Jak się uczyć angielskiego z filmów i seriali

with Jeden komentarz

 

W dzieciństwie, kiedy miałam około dziewięć, dziesięć lat i uczyłam się angielskiego na zajęciach grupowych. Zastanawiałam się jak to jest, że brat koleżanki mojej młodszej siostry, który chodził na te same zajęcia, dużo więcej umiał i mówił z łatwością. No można by założyć, że dlatego, że dzieci uczą się łatwiej i szybciej. Ale. On był o rok ode mnie młodszy. Tylko o rok. To dlaczego mu szło lepiej? Uczył się więcej niż ja? Chyba nie. Ostatecznie to dziewięcioletni chłopiec był. To dlaczego?

 

On miał kablówkę. Ja nie. On oglądał Cartoon Network. Ja nie. Osłuchiwał się. Powtarzał zabawne frazy. Ja nie.

 

Czy to jednak wystarczyło?

 

Co zrobić, żeby oglądanie seriali nie było stratą czasu i wykorzystać je do sukcesów w angielskim?

 

Jak się uczyć angielskiego z seriali

 

W niejednym domu telewizor gra w tle. Bez względu na to czy ktoś go ogląda. Nieistotne czy program jest ciekawy. Żeby telewizor nie był tylko pochłaniaczem czasu wybieraj świadomie co oglądasz. Do wspomagania rozwoju języka obcego wybierz zgodnie ze swoim celem. Jeśli chcesz rozwinąć mowę potoczną – wybierz coś lżejszego. Jeśli chcesz wzbogacić swój Business English, wybierz program na ten temat. Jeśłi nie w TV, mnóstwo programów znajdziesz na You Tube.

 

1. Dostosuj wybór do swojego poziom

 

Sprawdź czy poziom jest odpowiedni – obejrzyj 5-10 minut bez napisów. Zastanów się ile rozumiesz. Niezależnie od tematyki serialu zauważysz kiedy i co rozumiesz. Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie

• Słownictwo

• Struktury gramatyczne

 

Jeśli słownictwo jest trochę powyżej Twojego poziomu to dobry znak. Jeśli rozumiesz ogólny sens wypowiedzi – oglądaj dalej. Jeśli styl komunikacji jest zbyt skomplikowany np. akademicki czy staroświecki, prawdopodobnie będziesz się męczyć. Lepiej zacznij od czegoś innego.

 

2. Oglądaj w oryginale i słuchaj

 jak oni mówią po angielsku

 

Jeśli jest oglądanie nagrań bez lektora jest ddla Ciebie nowe na początek najlepiej jest oglądać z angielskimi napisami. Jeśli nie masz prawie żadnego zasobu słownictwa (jak ja kiedy zaczynałam z hiszpańskim) obejrzenie kilku odcinków z polskimi napisami pomoże się oswoić. Później przejdź zupełnie na angielski. Oglądając z polskimi napisami skupiasz się na czytaniu, a żywy język staje się szumem w tle.

 

3. Oglądaj po angielsku i rób notatki

 

To normalne, że będziesz napotykać na nieznane słowa. Czytająć książki nowe czy nieznane słowa można zaznaczyć i sprawdzić ich znaczenia. Pomocne jest też uchwycenie ich w kontekście. Z rozumieniem ze słuchu warto robić podobnie. Przygotuj notes, w którym zapiszesz napotkane nowe słowa i kontekst. Dla ułatwienia rób to w dwóch kolumnach – jedna ze słowem i znaczeniem, druga z kontekstem. Spokojnie, dla konteksty wystarczą zwykle jedno lub dwa zdania.

 

Na początku nowych słów może być sporo – szczegółową analizę rób co 3-5 minut każdego odcinka. Zatrzymuj i wypisuj nieznane słownictwo. Odsłuchaj dany fragment ponownie. Zatrzymaj i powtórz na głos nowe słowa. Nawet kilka razy. Zwróć uwagę jak Native Speaker wymawia słowa i zdania. Imituj je. Na koniec obejrzyj ten fragment bez napisów. Enjoy.

 

Po jakimś czasie zatrzymuj od czasu do czasu, kiedy potrzebujesz sprawdzić znaczenie słowa lub wyrażenia.

Rób sobie przerwy. Co za dużo, to nie zdrowo. No i to ma być przyjemne z pożytecznym. Smile.

 

 

Popularne seriale

na poziomie średniozaawansowanym:

 

🎞  Friends

🎞  Grey’s Anatomy

 

Moje Top 5

 

Ja lubię kryminały, specyficzne słownictwo i różne akcenty. Z chęcią oglądałam poniższe seriale. Do rozwoju branżowego słownictwa chętnie oglądałam Ted Talks.

 

🎞  CSI  Kriminalne zagadki amerykańskich miast

🎞  Game of Thrones

🎞  Sherlock (UK) albo Elementary (US)

🎞  Ripper Street

🎞  Peaky Blinders

 

 

Brat koleżanki mojej siostry nauczył się angielskiego z kreskówek. Czy oglądanie Cartoon Network wystarczyło? Na pewno pomogło.

 

 

Masz jakieś ulubione anglojęzyczne seriale?