Amore pomidore

with 3 komentarze

 

Co ma pomidor wspólnego z nauką? Pomidor. Co ma wspólnego pomidor z efektywnością? Pomidor. Co ma pomidor wspólnego ze skupieniem? Pomidor. Co ma pomidor wspólnego z pamięcią. Pomidor. Co ma pomidor wspólnego z czasem. Sporo.

 

Jednym z częściej spotykanych problemów w przyswajaniu, czyli utrwalaniu, nowych informacji jest brak skupienia. Utrudnia je też nie przestrzeganie zasad. O tym dlaczego skupienie jest potrzebne w nauce angielskiego pisałam wcześniej, trochę przewrotnie nawiązując do magicznego zaklęcia. Według mnie magia nie jest potrzebna do skutecznej nauki. No magic pills. Wystarczy stosować metody. Powtórzę, żeby nie umknęło uwadze – stosować metody. Posunę się nawet trochę dalej i w szerszym ujęciu przydadzą się prawa i techniki.

 

Pomodoro i prawa pamięci

 

Pamiętasz jeszcze z dzieciństwa podwórkową zabawę „Pomidor”? Wiesz, ta w której jedyną dozwoloną odpowiedzią, z pełną powagą, było „Pomidor”. Technika o tej nazwie świetnie nadaje się do nauki. Nawet z kilku powodów. Prosty sposób, a ogromne zalety dla utrzymania uwagi i pracy w skupieniu.

Technika Pomodoro jest jedną z prostrzych metod zarządzania czasem. Nazwa pochodzi od timera – kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. Za jej twórcę uznaje się Włocha, dlatego nazwa tak wdzięcznie brzmi. Polega ona na pracy w cyklach – 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Żeby ją skutecznie stosować wystarczy papier, coś do pisania, timer – czasomierz i plan. Plan koniecznie podzielony na zadania, które mają być wykonane w czasie nastawianym na timerze, papier i coś do pisania do zapisania planu. Proste.

 

Dlaczego ta technika jest skuteczna?

 

Podział pracy na krótkie odcinki czasowe ma kilka zalet.

  • Pozwala na pracę w skupieniu.

Łatwiej jest się skoncentrować kiedy wiesz, że to tylko przez określony czas.

 

  • Magia Deadline’u – świadomość upływającego czasu zwiększa wydajność, bo chcemy skończyć zadanie przed przerwą.
  • Uśmierza rozpraszacze – łatwiej jest ignorować telefon, Social Media, powiadomienia itp. przez określony i krótki moment.
  • Ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie.

Inaczej się podchodzi do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, bez przerw, a inaczej gdy masz nad nim popracować tylko przez 25 minut.

  • Ważny aspekt to same przerwy. Pozwalają one na odświeżenie umysłu. Dzięki przerwie umysł się mniej męczy i mniej protestuje przeciwko pracy. Przyzwyczajamy własny system do sprintu i przerwy, sprintu i przerwy.

 

Prawa pamięci

 

Pamięć działa w wybiórczy sposób. Ma swoje upodobania, ale też rządzi się pewnymi prawami. Tak się świetnie składa, że technika Pomodoro pomaga zastosować te prawa w praktyce.

 

Prawo pierwszeństwa

Z naszą pamięcią jest tak, że najlepiej zatrzymuje te informacje i bodźce, które pojawiają się na początku zdarzenia czy komunikatu. Z długiego ciągu słów, zaraz po ich przeczytaniu, zostaje nam w pamięci kilka pierwszych. Widocznie liczy się pierwsze wrażenie.

 

Prawo świeżości

Wiąże się z prawem pierwszeństwa/początku. Na podobnej zasadzie w pamięci zostają informacje, ktore wystąpiły na końcu, bo są jeszcze świeże w pamięci krótkotrwałej.

 

Prawo częstości

To to prawo, które znają chyba wszyscy studenci jako ZZZ – Zakuć Zdać Zapomnieć. Jeśli informacja powtarza się w wypowiedzi częściej prawdopodobieństwo zostania w pamięci się zwiększa. Trochę jak wzór. Wynika to z powstawania połączeń między neuronami i tworzenia ścieżki. Pisałam o tym więcej przy okazji neuroplastyczności . Tylko dlaczego zakute informacje po zdaniu egzaminu są zapominane? Najprawdopodobniej z dwóch powodów – są zdane, więc wydają się zbędne albo nie zostały wystarczająco utrwalone i połączenie zanikło.

 

Co jeśli nie ma czasu na powtarzanie?

 

Jeśli powyższe prawa pamięci Cię nie przekonują i nadal nie masz czasu na powtarzanie. Albo nawet uważasz powtarzanie za zbędne – wiedz to.

W większości przypadków w pamięci pozostają strzępki informacji po jednokrotnym przerobieniu materiału. Wrażenie, że się zapamięta po jednorazowym przeczytaniu jest mylne. Nawet 90% informacji umyka naszym mózgom. Nie stosując powtórek tracimy czas. Jeśli przerwa między pierwszym kontaktem a powtórką jest długa – zaczyna się właściwie od początku. Czy to nie strata czasu?

 

Podczas zakuwania bez powtarzania zapamiętuje się mniej, nawet dużo mniej. Większość czasu jest zmarnowana.

Dlaczego tak się dzieje? Mózg jest tak skonstruowany, że może wytrzymać w stanie koncentracji maksymalnie ok. 20-40 minut. Jeżeli przeciągamy ten czas, mózg samoczynnie przechodzi w standby, „wyłączając” część funkcji. Oszczędza energię. Koncentracja i zdolność zapamiętywania spada.

 

Zastosowanie Pomodoro sprawia, że pojawia się nowy koniec i nowy początek. To sprzyja zapisywaniu informacji w pamięci. Dodatkową zaletą jest to, że mózg przyzwyczaja się do odpoczynku i mniej protestuje. Dzięki temu pracuje wydajniej w okresach skupienia. Pomaga to też unikać uczucia przeładowania i „puchnięcia”.

 

Jak jeszcze można pomóc sobie w efektywnej nauce? Przede wszystkim unikając długotrwałej, monotonnej nauki nudnych informacji. Jeżeli masz do „wkucia” długą listę podobnych elementów np. słów, nazw, daty, itp., podziel je na kilka mniejszych grup. Warto też wiązać luźne informacje według cechy wspólnej.

Po drugie – przerwy. Im więcej przerw w nauce, tym więcej początków i końców. Najbardziej efektywnie możesz wykorzystać czas dzieląc naukę na 20-40 minutowe etapy. 20 minut to wystarczający czas, by skupić się na zadaniu. Przy nauce słownictwa czy gramy stosowałabym 15 – 30 minut max. I przerwa. Po powrocie do czynności łatwiej zauważyć prawidłowości i wiedza łączy się w strukturę. Tworzymy efekt TURBO.

 

Podsumowując, żeby prawo mogło działać na naszą korzyść trzeba je znać i się do niego stosować.

Dlatego, żeby prawa pamięci działały efektywnie trzeba stosować je w określony sposob i przygotowywać warunki, w których pracujemy w skupieniu przez krótki okres czasu. A potem okresy i informacje powtarzamy według wzoru.

 

Vocabulary

Pomodoro – Tomato – Pomidor

Timer – czasomierz

Cycle – cykl (też: jeździć rowerem)

Standby – tryb czuwania

 

Macie jakieś przykłady zastosowania dla Pomodoro? Znałyście wcześniej prawa pamięci?