„Jak zacząć się uczyć angielskiego?”- ostatnio napłynęło do mnie sporo pytań w podobny deseń. Jak zacząć tak, żeby robić to efektywnie? Osobiście przyjmuję dwutorowe podejście w kształceniu językowym, w którym skupiam się przede wszystkim na samodzielności. Koncentruję się głównie na etapie średnio-zaawansowanym. W dużej mierze ze względu na moje doświadczenie i obserwacje nabyte w wieloletnich kontaktach z osobami, które po wielu latach nauki doznawały zderzenia z rzeczywistością. Dlatego taki nacisk kładę na świadomość w procesie i procesu. To pomaga uniknąć lub choć zniwelować frustracje.
Pytanie o to jak zacząć się uczyć angielskiego wydaje mi się adekwatne na każdym etapie. Być może wbrew pozorom w rozwoju tak złożonej umiejętności jak komunikacja nie ma jednego początku. Każdy kolejny etap to nowy początek. I to jest bardzo dobra wiadomość:)
Biorę pod uwagę, że moja perspektywa może być ograniczona, więc w celu uzyskania jak najrozleglejszej poprosiłam o wskazówki osoby zaangażowane w edukację i kształcenie językowe. Według mnie każda z nich zajmuje się odrębnym i integralnym aspektem rozwoju językowego i komunikacji.
Jak zacząć się uczyć angielskiego – Barbara Skibińska @jak_ogarnac_angielski
Początki nauki są zazwyczaj motywujące. Mamy przed sobą nową perspektywę – nauczymy
się czegoś przydatnego, czegoś, co nam pomoże zrealizować nasze inne cele, cieszymy się
nową szansą. Często kupujemy nowe zeszyty, zakreślacze, książki siadamy do nauki i…
pojawia się problem. Efekty, które miały być tak spektakularne nie pojawiają się ot tak. Żeby
mądrze rozpocząć naukę języka trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy:
Po pierwsze wybór dobrze dobranych materiałów. Gdy jest się początkującym, sprawa
wydaje się prosta. Kupuje się podręcznik typu „angielski od zera”. Warto sprawdzić czy
podręcznik, który nazywa się “od zera” faktycznie taki jest, ale też zwrócić uwagę czy materiał nie jest za trudny lub za prosty.
Jeśli materiał jest za trudny – szybko straci się chęć do nauki, bo będzie się miało wrażenie, że
nie da się sobie z nim rady. Jeśli jest za prosty – będzie nudno. Potrzebujemy
materiału, który jest tylko odrobinę trudniejszy od własnego poziomu – tak, by czuło się
wyzwanie i miało poczucie, że z każdą lekcją się uczy, ale nie tak, żeby czuć przytłoczenie ilością nowego materiału.
Po drugie bardzo ważne są metody nauki. Często widzę, że wiele osób uczy się
angielskiego poprzez czytanie. Czytając książki czy podręcznik uczymy się biernie. Co to
znaczy? Uczymy się rozpoznawać słowa czy struktury gramatyczne bez uczenia się jak ich
używać. Weźmy przykład: jeśli czytając jakiś artykuł – napotka się na słowo random – i
wie co ono oznacza, to jest bierna znajomość słownictwa. Kolejnym krokiem byłoby sprawdzenie czy potrafi się użyć słowa random na co dzień mówiąc lub pisząc po angielsku. Angielskiego trzeba się uczyć używając technik, które pomogą nam się aktywnie uczyć – mówić i pisać – tak, abyśmy nie tylko rozumieli język obcy, ale też umieli się w nim komunikować.
Trzecim czynnikiem wspomagającym naukę angielskiego jest organizacja. Dobrze jest wiedzieć jaki jest cel naszej nauki, aby odpowiednio zaplanować jego realizację. Co więcej, konieczne będzie zorganizowanie dnia na nowo – włączając w niego naukę angielskiego. Taki plan warto ułożyć od początku – aby wyrobić sobie nawyk nauki języka. Nawyk pomoże, gdy motywacja spadnie. Nauka nowego języka do duży projekt, warto wiedzieć jak zorganizować swój dzień na nowo, aby “zjeść słonia po kawałku”.
Ostatni aspekt, który myślę jest równie ważny, to nasze nastawienie. Czy nauka angielskiego kojarzy się z radością zdobywania nowej wiedzy czy raczej z przykrym obowiązkiem? Emocje jakie towarzyszą w nauce wpływają na osiągany efekt – warto się zastanowić jakie są nasze emocje i co jest ich przyczyną. Bardzo lubię używać w tym kontekście angielskiego słowa mindset – które możemy tłumaczyć jako nastawienie do czegoś, jak również jako postawę względem czegoś, otwartość na coś.
Jak zacząć się uczyć angielskiego – Lucy Tomaka @anglojęzycznie
Konikiem Lucy jest wymowa. Poproszona o kluczowe wskazówki oferuje następujące:
1. Mów od samego początku. Przyzwyczajaj się do brzmienia swojego głosu po angielsku, choćby to było w najprostszych zwrotach lub pojedynczych słowach.
2. Naucz się kilku najczęściej używanych zwrotów i używaj ich codziennie.
3. Od samego początku dbaj o poprawną wymowę. Łatwiej będzie ci zrozumieć ludzi mówiących w tym języku oraz stworzysz mocne podstawy do dalszej nauki poprawnej wymowy. Unikniesz utrwalonych błędów, których bardzo trudno się później pozbyć.
Jak zacząć się uczyć angielskiego – Joanna Rubacha @angielski.z.miss.independent
Joanna Rubacha wspiera w nauce angielskiego i skupia się na etapie początkującym. Według niej najważniejsze wskazówki na poziomie A2, to:
1. Słownictwo. To moment, kiedy masz już bazę, ale teraz pora na udoskonalenie i pogłębianie wiedzy. Tu następuje uzupełnianie poszczególnych kategorii tematyczny, rozbudowywanie zasobu słownictwa i uczenie się go w konkretnym kontekście. To ważne, żeby nabywać słowa w kontekście a nie wyrwane z kontekstu, tak aby język stawał się coraz bardziej naturalny. Przyda się tu i wesprze ten proces czytanie książek, tzw English Readers!
2. Wymowa i mówienie. Warto się starać jak najwiecej mówić (nawet do siebie), tak aby nabierać pewności siebie i słyszeć siebie mówiącą po angielsku. To naprawdę bardzo ważne przy budowaniu kompetencji językowych. Uwaga na wymowę. Poziom A2 to delikatny moment, kiedy wymowa może się już wydawać prosta, bo nabywa się pewne mechanizmy, ale nadal trzeba sprawdzać wymowę nowych słówek w słowniku tak, aby nie nabierać nawyków, które potem jest ciężko zmienić.
3. Słuchanie. Aby pomóc sobie w przyswajaniu słownictwa i odsłuchiwać się z językiem, ważne jest słuchanie angielskiego. Na tym poziomie może nie od razu BBC, ale już podcasty dostosowane do danego poziomu jak najbardziej. Bardzo często na stronie konkretnego podcastu jest tez transkrypcja, która jest fajnym dodatkiem (po odsłuchaniu podcastu oczywiście), dodatkowo muzyka np. utwory ulubionych wykonawców, wywiady z nimi na YouTube, strony, na których można uzupełnić fragment piosenki. To nie tylko nauka, ale też fantastyczna rozrywka!
4. Gramatyka zawsze i wszędzie, ale nie chodzi o to by wykuwać regułki, tylko właśnie szukać jej w dialogach, w żywym języku i analizować (tutaj ważna jest rola przewodnika w odnalezieniu odpowiednich materiałów). Potem przerabianie zdań na własne przykłady – wtedy łatwiej jest zapamiętać daną regułę.
Jak zacząć się uczyć angielskiego – Paulina Wasiak
@english.with.paulina
I na koniec tego zestawienia moja rozmowa z Pauliną Wasiak. Paulina trochę się opierała mówiąc, że to wszystko kwestia indywidualna i najważniejsze to chcieć 🤗
Chęć zmiany już jest zmianą. Do tego obranie i dostosowanie konkretnego celu (Ty zawsze o tym mówisz!). Racja, powtarzam to do znudzenia.
Metoda małych kroczków, do celu, step by step, little by little. Paulina podkreśla, że nie ma drogi “na skróty”.
Samodzielną naukę trzeba sobie rozpisać, tak aby wyznaczyć wyraźny kurs. Na tym kursie potrzebne będzie wsparcie nawigatora, a przynajmniej osoby, która od czasu do czasu sprawdzi nasze położenie i w razie potrzeby skoryguje i ponownie naprowadzi. Takie wsparcie doświadczonego lektora nie musi być częste, ale ważne żeby było regularne.
Każda z nas ma sporo doświadczenia, indywidualny punkt widzenia, przebywała, bądź nadal przebywa w anglojęzycznym kraju lub posługuje się tym językiem na co dzień. Każda z osób udzielających mi wskazówek poprosiła o czas do namysłu:) Wspólnie mam nadzieję przedstawiamy obszerną, rzetelną, na ile to możliwe kompletną, perspektywę na dobry początek samodzielnego rozwoju językowego.
Jeśli Wam się podobało lub chciałybyście uzupełnić powyższe wskazówki – proszę o uzupełnienie w komentarzu.