Chcesz lepiej zapamiętać? Prześpij się z nim

with Brak komentarzy

pamięć - jak jej pomóc, sen, dieta, ruch akcja relacja

 

Jak poprawić pamięć? Czy jest na to jakaś pigułka? Zabawne, ale niezwykle często upatrujemy rozwiązania w jakiś magicznych pigułkach.

Szczególnie kiedy chodzi o sukces, zgrabnął sylwetkę i kompetencję. Tak się składa, że dobra pamięć jest jednym z czynników sukcesu i kompetencji. Ma też bardzo dużo wspólnego z piękną sylwetką – o obie trzeba podobnie dbać.

Pamięć ostatecznie jest funkcją mózgu, a mózg to organ, czyli podobne zasady higieny i sprawności obowiązują.

 

Nie masz czasu na sen

A to błąd. Dbałość o sen jest kluczowa w trosce o dobrą kondycję mózgu i organizmu. W trakcie snu mózg się organizuje, a następnie oczyszcza z nagromadzonych toksyn. Jeśli nie dosypiasz – zbierasz śmieci!

Kiedy zasypiasz mózg porządkuje, kategoryzuje i wiąże zebrane w fazie aktywnej informacje. Kiedy śpisz mózg odwala brudną robotę, jak rodzic po dzikiej, dziecęcej zabawie kiedy dziecię opadło z sił.

Tym razem nie będę przynudzać, ale jak zwykle są na to badania. Wspomnęł tylko, że powtarzanie słownictwa na krótko przed snem pomaga w zapamiętywaniu i odtwarzaniu go po przespanej nocy. Z tego wynika, że powtarzanie materiału przed snem jest korzystne, ale zarywanie nocy na naukę już nie. Ah, te wszystkie stracone godziny snu. Osobiście jestem śpiochem z notesem pod poduszką 🙂

 

Dieta dla mózgu i dla ciała

Do prawidłowego funkcjonowania pamięci, mózg potrzebuje paliwa. Jeśli nie zasilisz swojego silnika, to nie pojedziesz. Proste. Odżywianie się byle czym daje zamierzone, bylejakie efekty. Żeby poprawić pamięć i lepiej pamiętać trzeba pamiętać o dobrym odżywianiu i zapomnieć o śmieciowym jedzeniu.

Wiem, napakowałam poprzednie zdanie pamiętaniem i zapominaniem. Celowo. Oba te procesy są mega istotne. Chodzi o to, żeby powtarzaniem zwrócić Twoją uwagę i pomóc Ci zauważyć, że zapamiętywanie i zapominanie są integralnymi elementami pamięci i że to co włożysz to wyjmiesz. Ma to sens?

 

W zdrowym ciele

Tak, dokładnie. Nasze samopoczucie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i procesy w nim zachodzące.

Im lepsza cyrkulacja krwi, tym zwykle lepsze dotlenienie organizmu. Co za tym idzie lepsze dotlenienie mózgu. Pamiętasz może jak w szkole nauczycielka inicjowała gimnastykę w czasie lekcji? Nie robiła tego dla widzimisię, ani dla samej zabawy. Niedotlenione czujemy się senne. Na dobrych szkoleniach prowadzący zadba o to, żeby pomieszczenie było dobrze wywietrzone, panowała właściwa temperatura i żeby uczestników rozruszać. Dlatego zadbaj o rozruszanie się i…

 

Kreatywne myślenie

Zwykle bardziej naszą uwagę zwraca to, co nowe. To dlatego, że mózg jest trochę jak detektyw i ciągle skanuje otoczenie w poszukiwaniu zmian i zagrożeń. Czasy się zmieniły i atak lwa czy tygrysa jest małoprawdopodobny, ale tą funkcję mózgu można świetnie wykorzystać robiąc coś innego niż zwykle. Możesz nauczyć się kilku nowych słów w obcym języku albo wypróbować nowy przepis. Nowości i zmiany pomagają gimnastykować nasz umysł i utrzymywać go plastycznym. Neuroplastyczność i uczenie się lubią się przeplatać.

 

Systematyczny trening mózgu pomoże Ci na długo zachować dobrą pamięć. Może również pomóc ustrzec się przed chorobami degeneracyjnymi jak demencja czy Alzheimer.

Oczywiste oczywistości? Może. Zanim zabierzesz się za mnemotechniki poznaj podstawy i prześpij się z nim. Prześpij się z tym pytaniem – czy dbasz o siebie na tyle, by mieć dobrą pamięć?

 

Ameryki nie odkryłam. Może chociaż pomogłam usystematyzować prawdy powszechnie znane. Oby.