Pewność siebie w nauce języka obcego – 12 sposobów

with 2 komentarze

Na temat pewności siebie powstały tomy, niezliczone kursy i warsztaty. Trudno się nie zgodzić, że pewność siebie jest istotna a poczucie jej braku potrafi mocno doskwierać. To jak podnieść pewność siebie ucząc się języka obcego?

 

Pewność siebie ma spore znaczenie w wielu sferach życia. Przydaje się prywatnie i profesjonalnie. Chyba nie jest większym zaskoczeniem, że jest też potrzebna w nauce języka obcego. Żeby opanować język trzeba go ćwiczyć. Żeby ćwiczyć język trzeba mówić. Ma to sens, prawda?

 

Lekkim zaskoczeniem może się okazać pewna prawidłowość między nauką języka i jej wpływem na wzrost pewności siebie.

 

Zanim jednak to tego dotrzemy możemy wykorzystać poniższe sposoby na budowanie pewności siebie.

 

It’s simple, but it’s not always easy.

 

1. Działaj!

Od razu z grubej rury, ale niestety taka jest prawda, że często zbyt dużo myślimy a za mało robimy. Tkwimy w wiecznej strefie przygotowań. Typowa tendencja do myślenia “jeszcze nie jestem gotowa” nic nie wnosi, jedynie hamuje rozwój. Prawie nigdy na początku nie będziesz zupełnie gotowa. Nic, absolutnie żadna czynność czy umiejętność, nie zaczyna się na poziomie mistrzowskim.

 

Wszystko zaczyna się od początku:) Zacznij działać i krok po kroku poprawiaj. Na początku nie wiemy czego nie wiemy i tylko praktyka pomoże nam to zweryfikować.

 

2. Nie bój się błędów – im więcej tym lepiej

 

Tak, wiem – boimy się błędów. Nie chcemy ich popełniać. Są frustrujące i kłopotliwe. Są też nieodłącznym elementem nauki i rozwoju. Ot, paradoks. Uczymy się na błędach. Dzięki nim wykluczamy działania, które nie działają i stajemy się bardziej odporne. Skupmy się na tym, że z czasem będziemy popełniać ich mniej i rzadziej te same:)

 

3. Kształć swoje mocne strony

 

Od najmłodszych lat uczono nas, żeby pracować nad słabościami. Słaba ocena była bardziej dostrzegana typu “ a czemu nie piątka”. Większość z nas już nie jest w typowej szkole. A szkoła życia rządzi się innymi prawami. W realnym świecie nie ma sensu rozdrabniać się nad tym w czym możemy być najwyżej przeciętne.

 

Skup się na swoich talentach – doceniaj je, rozwijaj i doskonal. Formy i metody dopasowane do naszych naturalnych talentów dadzą znacznie lepsze wyniki, szybciej.

Świętuj swoje małe i duże sukcesy. Ciesz się swoimi osiągnięciami i nie czekaj na aprobatę innych. 🥂

 

 

4. Bądź sobą – wszyscy inni są już zajęci

 

Jesteś tylko jedna, to sprawia że jesteś wyjątkowa. To nasze różnice sprawiają, że jesteśmy unikalne. Nie musisz być idealna. Bądź sobą, wyrażaj siebie i nie staraj się być kimś innym, bo to męczące i sztuczne.

 

5. Dbaj o siebie i swoje otoczenie

 

Otoczenie ma duży wpływ na nasz rozwój i nasze samopoczucie – postaraj się otaczać pozytywnymi, wspierającymi ludźmi. Nasz czas jest ograniczony, im bardziej się rozwijamy tym mamy go mniej. Wybieraj dla kogo chcesz poświęcić swój cenny czas i czy chcesz się czuć pozytywnie naładowana czy wykończona.

 

 

6. Dopilnuj swego

Miej świadomość swoich potrzeb i tego na czym Tobie zależy. W każdym środowisku – domu, szkole, w pracy, w sklepie.

Twoje potrzeby są ważne i masz do nich prawo. Zdaj sobie sprawę z tego, co jest dla Ciebie ważne i nie bój się tego komunikować. Otwarta komunikacja może wydawać się początkowo trudna, ale jeśli sobie uświadomisz, że Twoim celem nie jest krzywdzenie innych a dbałość o siebie i innych, będzie Ci lżej. To może wymagać trochę wprawy, ale krok po kroku przychodzi łatwiej.

 

7. Ucz się czegoś nowego

 

Kiedy się uczysz wzbogacasz siebie i swoje otoczenie za jednym zamachem. Stopniowo wynik się polepsza. Nawet jeśli proces idzie po woli to samo podjęcie wyzwania i wprowadzanie wersji minimum jest godne podziwu.

 

8. Wprowadzaj działania małymi kroczkami

 

Tutaj lepszym planem działania niż rewolucja może się okazać ewolucja.

Duże cele mogą wydawać się przytłaczające, dlatego lepiej rozłożyć je na małe zadania. Energia do działania rośnie wraz z działaniem, a drobne sukcesy pomagają ją napędzać.

Na początek podejmij działanie trochę trudniejsze od tych, z którymi sobie radzisz. Przygotowuj się do realistycznych działań w niedalekiej przyszłości, tak żeby nie tracić celu z oczu, ale i nie obciążać się nadmiernie.

 

9. Pomagaj innym

 

Dzieląc się z innymi i wspieranie kogoś w nauce daje przynajmniej dwa rezultaty – angażując się ćwiczysz swoje nowe umiejętności i zobowiązanie wobec kogoś działa mobilizująco. W efekcie wartość interakcji rośnie dla obu stron.

 

10. Dawaj i przyjmuj komplementy

 

Może się to wydawać dziwne z punktu widzenia wyuczonej skromności, ale komplementy działają stymulująco. Skupianie się na osiągnięciach a nie niedociągnięciach działa zachęcająco do dalszej pracy. Otrzymując komplement wystarczy powiedzieć “dziękuję”. Zaprzeczanie komplementom wprawia w zakłopotanie komplementującego i obniża naszą wartość w oczach innych i własnych.

Jak ze słodyczami – na dobre słowo też rośnie apetyt w miarę jedzenia.

 

11. Uśmiechnij się

 

  Uśmiech zjednuje ludzi. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz. Uśmiech ociepla wizerunek i kontakty. To proste ćwiczenie, które możesz stosować zawsze i wszędzie. Korzyści są ogromne.

Just smile

 

 

12. Zacznij dziś

 

Na koniec osobista rada. Wybierz jedną czynność, którą odkładasz. Tylko jedną. I zrób pierwszy krok dzisiaj.

 

W nauce języka obcego można zastosować wszystkie wspomniane pomysły. Prawidłowość jest taka, że pewność siebie i nauka języka obcego działają na siebie nawzajem jak w sprzężeniu zwrotnym. Im więcej używasz języka, po trochu, im więcej prób podejmujesz tym bardziej rośnie pewność siebie. Im bardziej wzrasta pewność siebie, tym chętniej i więcej praktykujesz i język się dzięki temu rozwija i poprawia.

 

 

Feedback

Masz jakieś sprawdzone sposoby na pewność siebie? Podziel się proszę w komentarzu.