What’s in the NEWS – ciekawostki i skąd się to wzięło

with Brak komentarzy

News jakoś kojarzy mi się z czymś nowym i ekscytującym. Pobrzmiewa trochę jak uliczni gazeciarze, kiedy jeszcze stali na rogu z naręczem gazet. O newsletter’ach słychać tu i tam. Oh bardzo popularne jest  budowanie listy “majlingowej” 🙂 

 

Ale nie o tym miało być. Tu skupiam się na etymologii, pochodzeniu słowa news. Co za tym idzie też jego użycia.

 

 

 

 

 

Popularna teza o NEWS głosi, że to słowo to akronim pochodzący od inicjałów głównych kierunków świata North East West South. Choć wydaję się to dość sensowne, to jednak wygląda na to, że to założenie jest błędne. NEWS nie jest akronimem kierunków z busoli.

 

Słownik wskazuje powstanie słowa NEWS w okolicach czternastego (14th) wieku jako formy mnogiej przymiotnika “new” albo “new things”. Ponoć to dość rzadki przypadek, żeby przymiotnik w języku angielskim stał się rzeczownikiem przez utworzenie formy mnogiej. I tak z nowego powstały nowości. Polskim odpowiednikiem słowa NEWS jest NOWINY.

Przed pojawieniem się w czternastym wieku słowa NEWS ówcześnie posługujący się językiem angielskim używali określenia “tidings”, co znaczyło mniej więcej obwieszczenie nowych wydarzeń.

 

Tidings najprawdopodobniej pochodziło od wyrażenia “tidung” znaczącego wydarzenie, wystąpienie.

W takim razie Newsletter to list obwieszczający nowe wydarzenia – nowiny 🙂

 

Any news? Jakieś nowiny?

Anything interesting in the news? Czy jest coś interesującego w obwieszczeniach?

Chyba tak, bo kto nie lubi wiedzieć, co w trawie piszczy?

 

Dołącz do grona osób poinformowanych i otrzymuj ode mnie NEWS, tylko kiedy mam dla Ciebie coś ciekawego. Nie lubię SPAMu.