Wyrabianie Nawyków – Ile To Trwa?

with Brak komentarzy
wyrabianie nawyku nauki - move your english
Ile zajmuje wyrobienie nawyku? Pytanie „ile” to dla wielu główny punkt zainteresowania.
Zdania są podzielone. Czasookres plasuje się gdzieś między 22 a 66 powtórzeniami. Jeśli to, że wyrobienie nawyku może zająć ponad trzy miesiące was przeraża, spieszę uspokoić. Jeśli się do wyrabiania nawyku przyłoży, to można zrobić to raz a porządnie. Zresztą nauka angielskiego trwa znacznie dłużej. Warto się oswoić z tą myślą i więcej nad tym nie rozdrabniać.
Skoro duży kaliber mamy z głowy, przejdźmy do konkretów.

Jak wprowadzić nawyk nauki?

Zwłaszcza tak, żeby nie tylko uczenie się nie obciążało mentalnie, ale odbywało się niepostrzeżenie i dawało zadawalające efekty.

Jak tworzy się nawyk?

Wyrabianie nawyku trzeba zacząć od obrania obszaru i czynności. Na wszelki wypadek podkreślę, że nawyk dotyczy podejmowania działania. Dodam też, gdyby komuś przeszło przez myśl “ale rzucanie palenia to zaprzestanie działania” – racja. Jednak w praktyce nawyki, a w szczególności nałogi, nie są usuwane. Nawyk można wygasić i zastąpić innym. Palenie zastępuje się inną czynnością np. oszczędzaniem pieniędzy, aktywnością fizyczną, dbałością o zdrowie. Nałóg nie znika w niebycie tylko jest wypierany przez inne (oby) pozytywne działanie 😃

Jak tworzy się nawyk uczenia się?

W przypadku takiej umiejętności jak nauka języka ogólnym obszarem jest nauka, czynnością – uczenie się. Ale to nadal zbyt obszerne ujęcie i dla najlepszych wyników trzeba je zawęzić. Dlatego na pierwszy ogień warto wybrać konkretne zagadnienie np. gramatyczne i przez około trzydzieści dni tylko w nim się poruszać poznając, a następnie ćwicząc różne struktury.

Jak tworzy się ten nawyk w praktyce?

W tym czasie i w miarę powtórzeń informacje (nowe czy ponownie) będą przyswajane i przeciskane stopniowo w głąb mózgu, do obszarów odpowiedzialnych za czynności rutynowe.
Następuje to w podobny sposób do nauki jazdy samochodem. Początkowo skupiamy się na poszczególnych czynnościach. Z czasem, w miarę powtarzania tych samych czynności, działa się coraz bardziej automatycznie.
W praktyce powtarzane słowa i konstrukcje gramatyczne docierają do pamięci długotrwałej. Tam są utrwalone i działają jak na tzw. autopilocie.

Konieczne w wyrabianiu nawyku uczenia się

Mózg to najinteligentniejsza część ludzkiego organizmu (wiem, ale odkrycie). Mózg nie zadowala się byle czym i ciągle tym samym. Mózg lubi rozrywkę i lubi być zaskakiwany. Mózg karmiony tym samym i tak samo przestaje współpracować.
Dlatego pracując na jednym i tym samym obszarze gramatyki czy słownictwa konieczne jest zmienianie form i konfiguracji.
Taka specyfika mózgu sprzyja dobieraniu form dla różnych stylów uczenia się. Dla każdego typu ucznia znajdzie się coś miłego.

 

Dlatego:
• myśl obrazami
• twórz mapy myśli
• wymyślaj i opowiadaj historie
• słuchaj wypowiedzi innych
• czytaj na głos
• mów do siebie
• nagrywaj się na dyktafon
• odsłuchuj nagrania

 

Oczywiście nie oczekuję, że uwierzycie mi na słowo. Myślenie obrazami wspiera uczenie się i pamiętanie, bo to najstarsza forma zapamiętywania. Kiedy nasz gatunek był niepiśmienny człowiek porozumiewał się obrazowo opisując otoczenie i zdarzenia z ust do ust. Dlatego się w tym wyćwiczył. Wyobraźnia na dodatek pobudza emocje, a im więcej zmysłów się zaangażuje tym lepiej.
Oczywiście nadal nie musicie mi wierzyć, więc najlepiej sprawdźcie same.
Określony obszar, przez około trzydzieści dni. W małych dawkach. Najlepiej codziennie.
U mnie działa.
Opisany proces jest sednem nawyku. Poprzednio opisałam nawyk ogólnie warto uzupełnić ten artykuł o informacje z poprzedniego i zastanowić się nad wyzwalaczem i nagrodą, żeby nawyk związać i utrwalić.